IPTV, İnteraktif TV, SMATV Sistemleri

Güven ve önlem her an ENLEM ile

SMATV Sistemleri Nedir?

SMATV sistemlerinin Türkçe karşılığı “Merkezi Uydu Anten Sistemi“dir. Çoklu TV izleme noktalarının bulunduğu hastane, toplu konutlar,  yüksek katlı konutlar, oteller, alışveriş merkezleri veya okullar gibi alanlarda tercih edilen sistemlerdendir. Merkezi anten sistemi ile alınan karasal ve uydu, analog ve dijital yayınların tüm izleme noktalarına belirli standartlarda taşınmasını sağlayan hizmettir.

Bu sistem yoğun nüfuslu kentsel alanlarda uydu yayınlarının alınmasında en etkili ve ekonomik yöntemdir. Binanın cephelerinde veya çatısında çok sayıda bireysel çanağın kullanılması ile ortaya çıkacak görüntü kirliliğini önleme işlevi de bulunan sistem binanın inşaat aşamasında yapıldığı takdirde sorunsuz bir hizmet ortaya çıkar. Kullanıcı televizyonunu sisteme bağlar ve izlemeye başlar.

SMATV, “Uydu Ana Anten Televizyonu” anlamına gelir ve bir kablolama ağına dağıtım için tek bir entegre kablo sinyali oluşturmak için birden fazla uydu ve yayın sinyali kullanan bir sistemi ifade eder. 

 SMATV'nin amacı, sadece TV kanalları değil FM kanalları da olmak üzere birden fazla televizyona kanal sayısını ve türünü sağlamak ve kontrol etmektir. 

Smatv sistemi birden fazla uydu sinyali, yayın sinyali, video sinyalleri, ses sinyalleri ve dekoder sinyallerinin tek bir entegre kablo ile tüm özel iç ünitelere dağıtılması anlamına gelir.

SIKÇA SORULAN SORULAR